تبلیغات
کَهنه اوز - ضرورت تشکیل انجمن اوزیهای شیراز
کَهنه اوز
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

هادی صدیقی – عضو شورای سرپرستی عصر اوز

اوزیها از دیرباز جهت تجارت یا کسب علم و دانش به شهرهای دیگری رفته و به هر کجا که رفته اند موفق بوده اند. پیشتر اوزیها در شهرهایی مانند بندرلنگه، کرمان و یزد تجارتخانه و یا حتی کارخانه داشته اند. تعدادی از اوزیها نیز تجارتخانه هایی در هندوستان داشته اند که بعضا در آنجا نیز ماندگار شده اند. امروز بیشترین تعداد اوزیها که در سراسر جهان پراکنده اند را اوزیهای ساکن  شهر دوبی در امارات متحده عربی تشکیل می دهد و در خود ایران شهرهای شیراز و بندرعباس در رتبه های نخست قرار دارند.

جامعه اوزیهای مقیم شیراز که بیشتر به دلیل جامعه فرهنگی آن و افراد تحصیلکرده اش شهره است، اکثرا در حرفه و تخصص خود موفق بوده و سرآمد می باشند. این جامعه با توجه به نزدیکی جغرافیای به اوز، دلبستگی آنها به زادگاهشان، قرار داشتن در یک مجموعه استانی و همخوانی فرهنگی بیشتر به اوز می تواند نقش بسیار پررنگ تری نسبت به آنچه تاکنون داشته در پیشرفت شهر آبا اجدادیشان داشته باشد.

امروزه با توجه به تخصصی تر شدن کارها در تمامی جوامع پیشرفته برای انجام هر کاری و هر پروژه ای ابتدا به سراغ متخصصین آن فن رفته، پس از بررسی دقیق و گرفتن مشاوره شروع به انجام کار می نمایند و بعضا مشاوران پیشدستی کرده، به بررسی وضعیت موجود، امکانات و راه های پیشرفت پرداخته، برای بهبود امور پیشنهادات خود را  ارایه می دهند تا جامعه آنرا به اجرا درآورد.

اوزیهای مقیم شیراز نیز با توجه به گستردگی و داشتن تخصص های گوناگون می توانند با آگاهی از وضعیت اوز با مردم ساکن در اوز همفکری کرده به ارایه راهکار و مشاوره بپردازند که می تواند در آینده شهر بسیار راهگشا و مفید باشد.

از سالها پیش همواره جای خالی یک مرجع واحد و مشخص به عنوان پل ارتباطی میان مردم شهر اوز و اوزیهای ساکن شیراز احساس می شد که از چندی پیش تا حدودی این جای خالی با تشکیل گردهمایی های اوزیهای ساکن شیراز برطرف شده است. این گردهمایی ها که توسط تعدادی از اوزیهای فعال و دلسوز پیگیری و تشکیل می شود، می تواند با تشکیل یک نهاد مردمی منسجم بسیار سودمندتر عمل نماید که البته دغدغه ی خود اوزیهای شیراز نیز تشکیل چنین هیاتی می باشد.

پیشنهاد می شود با توجه به تجربه هیات امناهای مختلف در شهر اوز و موسسات عام المنفعه و خیریه موجود، اوزیهای ساکن شیراز نیز با دعوت عمومی از همشهریان مقیم در آن شهر جلسه ای تشکیل داده و با نامنویسی از داوطلبین، اقدام به تشکیل هیات موسس  بدون محدودیت تعداد نفرات نمایند.

این انجمن با هر نامی که در آینده برخود می نهد می تواند با  عنوانهایی مانند هیات امنای اوزیهای ساکن شیراز تشکیل گردد و حتی بعدها به  صورت  یک  سازمان مردم نهاد  عام المنفعه،  غیر سیاسی  و  غیرانتفایی به ثبت برسد.

هیات موسس بوجود آمده می تواند اساسنامه ای برای هیات تهیه نموده و از میان خود یک هیات اجرایی هفت تا نه نفره و دو نفر بازرس را برای مدت دوسال  انتخاب نمایدکه کارهای اجرایی انجمن توسط آنها به انجام رسد و در بازه های زمانی شش ماهه یا یکساله گزارش عملکرد خود را به هیات موسس ارایه دهد.

هیات اجرایی بوجود آمده می تواند به عنوان یک پل ارتباطی قوی میان شیراز و اوز عمل نموده و سودمند واقع گردد. این هیات غیر از سودرسانی به شهر اوز می تواند با تشکیل زیر مجموعه هایی در فازهای بعدی کارهای فرهنگی-اجتماعی برای اوزیهای ساکن شیراز نیز به انجام رساند و حتی با مشارکت مردم در آینده اقدام به ساخت باشگاه اوزیها با داشتن سالن اجتماعات، کتابخانه، مجموعه ورزشی و ... نمایند. هیات می تواند با تشکیل بانک اطلاعاتی اوزیهای شیراز و ثبت میزان تحصیلات و تخصص و علاقمندی آنها و همدلی با سرمایه گزاران در امر اشتغال جوانان اوزی ساکن شیراز نیز مفید واقع گردد.

هیات بوجود آمده در شیراز می تواند به صورت فراگیر و فراجناحی عمل نموده و  زیر مجموعه هایی تخصصی ویژه نیاز های اوز مانند زیرمجموعه های همیار شورای اسلامی شهر و شهرداری ، بیمارستان، دانشگاههای پیام نور، آزاد و دولتی بهداشت، تربیت بدنی، انجمن خیریه  و ... نیز داشته باشد تا هرکدام از زیر مجموعه ها که از میان افراد داوطلب انتخاب می شود به همراهی با هیات های موجود در شهر اوز پرداخته و گزارش کارهای انجام شده را به هیات اجرایی ارایه دهد و در نهایت برای حفظ همبستگی اوزیهای ساکن شیراز ، منسجم شدن کارها، پرهیز از دوبار کاریها و پرهیز از تکروی، تمامی کمک ها و مشورت ها و همفکری ها با نام هیات به انجام رسد. 

آنچه در قالب این مقاله گفته شد همانطور که پیشتر نیز گفته شد، دغدغه خود اوزیهای فهیم ساکن شیراز می باشد.  امید است این انجمن یا هیات هر چه زودتر تشکیل شده و بارور گردد تا کل جامعه اوز از آن بهره جوید و  برای اوزیهای ساکن جاهای دیگر نیز  تبدیل به الگویی برای تشکیل  هیات هایی مشابه گردد./

نسل پویای پارس


نوع مطلب : مصاحبه و گزارش، 
برچسب ها :
ارسال شده در: یکشنبه 26 اردیبهشت 1389 :: توسط : مرتضی اسماعیلی


درباره وبلاگ
پایگاه اطلاع رسانی مربوطی
مدیر وبلاگ : مرتضی اسماعیلی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :